Як обрати фасадну фарбу? Властивості та типи.
Після закінчення основної фази будівництва, постає питання, як надати будівлі більш естетичний вигляд. Досить значну роль у цьому питанні відіграє фасадна фарба. Її вибір на ринку досить різноманітний- різна якість, властивості, є величезна кількість кольорів та відтінків.
Так як фасадна фарба є завершальним покриттям і для традиційної штукатурки, і для системи утеплення, вона найбільш уразлива до впливу погодних умов: сонцю, морозу, дощу. Тому і вимоги до неї високі, вона має бути гарної якості, міцна, стійка до УФ-випромінювання, мати біологічну стійкість, відповідати нижньому шару, який потрібно покрити, а також умовам навколо будинку.
Яку фасадну фарбу обрати та яка краще? Фасадні фарби випускаються кількох видів – акрилові, силіконові, силікатні, силікон-силікатні. І тут нам важливі властивості фарби, які випливають з її хімічного складу.
Акрилові фарби
Акрилові фарби вважаються базовими завдяки своїй популярності та найнижчій ціні. Зазвичай, це фарби першого вибору при стандартних умовах покриття та експлуатації. Вони утворюють еластичне покриття, стійкі до дощової води та доступні у різних кольорах, зокрема насичених. Ця фарба швидко висихає, має хорошу адгезію, стійка до вицвітання кольору. Відрізняється середньою стійкістю до забруднень, але легко миється, у тому числі миттям високого тиску. Миття важкодоступних, високих ділянок стін-справа складна, тому в районах з підвищеним забрудненням краще обирати іншу фарбу. Акрилові фарби схильні до розвитку водоростей, що утворюють характерні зелені плями. Це, особливо, відноситься до областей, які постійно затінені, будинок розташований серед дерев або біля лісу. Найбільшим недоліком акрилових продуктів як фарб, так і штукатурок є відносно низька паропроникність. А, отже, вони не підходять для утеплювання мінеральною ватою, а також для нанесення на штукатурку з високою паропроникністю.
Силікатні фарби
Силікатні фарби дорожчі за акрилові і доступні в меншій кількості кольорів. Вони стійкі до забруднення, зокрема, до розвитку водоростей. У лісовій зоні це чудовий вибір. Вирізняється гарною паропроникністю, але меншою стійкістю до впливу води-після дощу на фасаді можуть залишитись вологі плями. Втім, вони швидко висихають. При фарбуванні силікатними фарбами необхідно звертати увагу на погодні умови-в перші дні вона малостійка до дощу, сильного сонячного світла. Має чудову адгезію з різноманітними матеріалами та високу біологічну стійкість. Має обмеження на використання на таких поверхнях, як натуральне дерево, камінь з органічними включеннями та більшість видів пластмас. Треба сказати, що ця фарба досить токсична, тому потрібно дотримуватись заходів безпеки та захисту.
Силіконові фарби
Силіконові фарби відносно дорогі, але мають унікальну стійкість до води та забруднень. Вони гідрофобні, тому замість стікаючих смуг після дощу ми побачимо краплі води. Дощ певною мірою може відмити їхню поверхню від забруднень. Однак, треба враховувати, що таке самоочищення відбувається нерівномірно. Водостійкість поєднується з гарною паропроникністю, тому цю фарбу можна наносити на будь-який тип утеплювача та штукатурки. Ця фарба має в’язку текстуру і може застосовуватись для маскування нерівностей та невеликих тріщин. Вона є універсальною, сумісна з акриловою фарбою і їх можна змішувати. Стійка до вицвітання, але особливо яскраві кольори можуть вигоряти. Має стійкість до впливу хімічних речовин, кислот та лугів.